sobota, 30 maja 2015

Girl Online - Zoe Zoella Sugg

Tytuł:    Girl Online
Autor:   Sugg Zoe
Wydawnictwo Insignis
Ilość stron:   368
Tłumaczenie:  Siara Olga
Rok wydania:  2015

YouTube od dłuższego czasu stał się nie tylko formą rozpowszechniania muzyki, ale także platformą do dzielenia się tak zwanymi vlogami. Zoe Sugg jest własnie jedną z takich 'vlogerek' i funkcjonuje pod nickiem Zoella. Jej filmiki oglądam już od prawie dwóch lat i byłam bardzo ciekawa jaki świat wykreowała w swojej debiutanckiej powieści "Girl Online"

 Korzystając z portali społecznościowych, wysyłając maile, logując się w internecie - zawsze jesteśmy "w sieci". Jesteśmy ONLINE tak samo jak Penny Porter, która posługując się nickiem Girl Online pisze bloga. Anonimowo dzieli się wszystkimi myślami i obawami  o kłopotach w przyjaźni, o Ollim, o szkolnych wpadkach. I o atakach paniki, z którymi zmaga się od czasu wypadku samochodowego. 
Po serii nieszczęśliwych zdarzeń, Penny wyjeżdża wraz z rodzicami do Nowego Yorku, gdzie poznaje tajemniczego Noah. Między nimi zaczyna rodzić się uczucie, którym dziewczyna dzieli się na swoim blogu. Chłopak też posiada swój sekret, który może obrócić życie Girl Online o 180 stopni...

Długo zwlekałam, żeby dokończyć czytanie tej książki, bo czułam się już trochę 'za dorosła' na jej tematykę. Mimo, że powieść Zoelli nie należy do najwybitniejszych dzieł XXI wieku i nie jednej osobie może wydawać się trochę infantylna, nie zmienia to faktu, że jest to całkiem przyjemna pozycja. Nazwałabym tę opowieść dobrze napisanym fanfiction, z ciekawą fabułą, inteligentną główną bohaterką i - moim zdaniem - nieprzewidywalnym zakończeniem. 

Jestem szczęśliwa, że Zoe poruszyła w swojej książce problem 'axienty' czyli tak zwanych ataków paniki. Na przykładzie Penny możemy zaobserwować czym objawiają się owe napady lęków i jak trudne jest życie z nimi. Mimo, że Zoella jest bardziej urodową youtuberką, sama przeżyła ataki paniki i nadal z nimi walczy. Mam nadzieję, że dzięki niej i "Girl Online" ludzie zwrócą uwagę na rosnący problem axienty i zrozumieją jak się z nim obchodzić.

Kolejnym plusem "Girl Online" jest - jak dla mnie - to, że autorka idealnie wpasowuje się w tematykę dotyczącą dzisiejszej młodzieży. Włączając do opowieści portale społecznościowe, książki ostatniej dekady, popularnych ludzi show-biznesu z pozoru nierealna historia staje się  nam bliższa.

Polecam tę książkę wszystkim fanom Zoelli, a szczególnie tym w nastoletnim wieku, bo ta powieść jest skierowana właśnie do was. Z filmików Zoe dowiedziałam się, że kontynuacja 'Girl Online' jest  w trakcie tworzenia, więc myślę, że już niedługo będziemy mogli zapoznać się z dalszymi losami Penny Porter.

Girl Online jest teraz offline xxx

Moja osobista ocena

*** 

Chciałabym jeszcze z wami podzielić się świetnym filmikiem zapowiadającym "Girl Online", który mam nadzieje zachęci was do zapoznania się z treścią tej książki. 


8 komentarzy:

 1. Czytałam i nawet mam na półce.
  Szału nie ma - wyrosłam już z takich książek, ale nie wątpię, że młodszemu czytelnikowi będzie odpowiadała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę książkę, przeczytałam ją jednym tchem i jest moim zdaniem prześwietna! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Za stara jestem na tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest już na mojej liście! Bardzo fajna recenzja! :)
  Zapraszam do mnie:
  fandomowe-zycie-prim.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytalam ja dawno i bardzo mi sie spodobala.


  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja :) Mi ta książka średnio się podobała i myślę, że jest dobra dla 12-13-latek :)
  Zapraszam do mnie na http://onlybooks-jdb.blogspot.com x

  OdpowiedzUsuń
 7. Hejka! Nominowałam Cię do Liebster Blog Award :) http://alejaczytelnika.blogspot.com/2015/06/liebster-blog-award-1.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurcze, to ja jestem jakaś inna, bo książa ta zupełnie mi się nie podobała. Może gdybym była młodsza.. W każdym razie dla mnie to typowe fanfiction, których w internecie mamy pod dostatkiem. Myślę, że gdyby nie to, że książka ta napisana jest przez vlogerkę i rozpowszechniona przez vlogerki to nie sprzedałaby się w tak jak sprzedała.
  Pozdrawiam i zapraszam do nie shinyygirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń